суботу, 20 березня 2010 р.

Квітка пустелі

Сьогодні подивилася один із найкращих фільмів за останній час - "Квітка пустелі". Назва фільму це переклад ім'я прототипу головної героїні - Варіс Діріє.

Варіс - топмодель з Сомалі. Народившись у сім'ї кочівників, у 13 років вона втекла з дому від одруження із значно старшим чоловіком. Щоб дійти до міста, де жила її бабуся, вона пройшла пустелю, їй чудом вдалося врятуватися від лева.

Невдовзі у якості служниці, вона потрапляє до сім'ї свого родича, що на той час був послом у Лондоні. Після громадянської війни у Сомалі та відставки посла, Варіс лишається у Лондоні. Працює у МакДональдсі, вчить англійську. Випадково її знайшов фотограф Теренс Донован і вона стає відомою моделлю.

У 1997 році у інтерв'ю Варіс вперше підняла тему жіночого обрізання, від якого постраждала сама, коли була малою дитиною. В тому ж році Варіс Діріє стала послом ООН, щоб боротися зпрактикою жіночого обрізання.

Фільм "Квітка пустелі" було знято за автобіографічною книгою Варіс. В ньому чудово поєднуються драматична гра акторів і етнографічність, естетичність того, що з'являється в кадрі. Захоплює сюжет, особливо, коли знаєш, що ця історія Попелюшки не вигадана.
Можливо,на мій погляд, подругу Варіс зображено надто карикатирно та не зрозумілим лишається, чому режисер вибрала саме таку послідовність викладу подій. Але це не псує загального дуже позитивного враження від перегляду фільму.

Справжньою окрасою фільму є неймовірно красива Лія Кебеде, виконавиця головної ролі. На моюдумку, вона одна з найчарівніших жінок, яких я коли-небудь бачила. До того ж вона дуже добре виконала свою роль.
Цікаво, що, якщо порівняти Лію і Варіс, то побачимо суттєву різницю в антропологічному типі сомалійки та ефіопки. Лія сонячна, тепла. Варіс має витончену холодну красу.

Фільм є дуже цікавим, як матеріал для роздумів етнолога-історика. З одного боку, розумієш, що традиції становлять неповторний дуже гарний, органічний комплекс, який хочеться зберегти і дослідити. З іншого боку, за традицією жіночого обрізання криються тисячі дитячих смертей, не здатність дорослих жінок насолоджуватися радощами сексу та щоденний фізичний і психологічний біль, побутовий дискомфорт...

1 коментар:

  1. Останнім часом досить часто натрапляю на згадки про це кіно на різних блогах і сайтах, тому планую знайти і прочитати книгу, за якою знято цей фільм.

    ВідповістиВидалити